Всеукраїнський Турнір юних правознавців очима керівника команди

15-16 жовтня 2016 року на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, відповідно до наказу Департаменту освіти, науки та молодіжної політики облдержадміністрації № 511 від 11.10.2016 р. відбувся VІ Обласний турнір Юних правознавців. До участі у турнірі було  заявлено 11 команд –  учнів 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів області. За результатами фінального бою та підрахунками лічильної комісії переможцем  обласного етапу Всеукраїнського турніру юних правознавців стала команда «Де-Юре» Івано-Франківського  обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей із сільської  місцевості у складі:

  • Ткачук Катерина (капітан команди)
  • Лешко Оксана
  • Стрибко Яна
  • Крищук Оксана
  • Гаріджук Ірина

IMG_3652

Здобувши перемогу в обласному етапі,  команда  вирішила спробувати власні сили у ХІV Всеукраїнському  турнірі, який відбувся  у мальовничому куточку України –  місті Ужгород,  з 27-31 жовтня 2016 року.

Турнір було проведено, відповідно до наказів МОН України від 19.08.2016 № 1006 „Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів з навчальних предметів у 2016/2017 навчальному році”, від 07.10.2016 № 1208 „Про проведення фінальних етапів Всеукраїнських учнівських турнірів юних економістів, інформатиків, правознавців, хіміків, математиків імені професора М. Й. Ядренка, біологів, винахідників і раціоналізаторів, географів, фізиків у 2016/2017 навчальному році”  та Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси- захисти науково-дослідницьких робіт, олімпіади зі спеціальних дисциплін та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.09.2011 № 1099 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2011 за № 1318/20056.

IMG_3753

У Всеукраїнському турнірі  взяли участь 30 команд з різних куточків України: Харкова,  Рівного, Дрогобича, Балти, Одеси, Тернополя,  Маріуполя, Запоріжжя, Полтави…

В результаті, без перебільшення, напруженої боротьби команда «Де-Юре» виборола почесне III місце, а Катя Ткачук, капітан команди,  стала переможцем в номінації –  найкращий доповідач турніру.

image-01-11-16-07-56

Питання, винесені на турнір, запропоновані Міністерством освіти і науки України. На даний час  вони  досліджуються юристами, політологами і не мають однозначної відповіді серед науковців.

Відповідно до Правил проведення заходу, учасникам заборонено користуватися будь якими заготовками, нормативно-правовими актами.

IMG_0679

Разом з тим,  учасники розкривали питання з точки зору міжнародного та вітчизняного законодавства,  наводили приклади, у полеміці відстоювали власну точку зору. Учні доповідали логічно та юридично грамотно, що свідчить про високий рівень підготовки і великий обсяг роботи вчителів, які підготували команди;  оперували правовою термінологією; демонстрували володіння культурою ведення правових боїв, уміння працювати в команді, знаходити спільне рішення і брати відповідальність на себе.

Варто відзначити, що оновлені Правила проведення Всеукраїнського турніру юних правознавців сприяли чіткому визначенню вимог до ролі доповідача, опонента та рецензента, що полегшило не тільки їх виконання, а й оцінювання.

Високий рівень майстерності ведення турніру  продемонстрували ведучі, які не допускали порушень Правил і чітко дотримувалися регламенту боїв,  зупиняли виступи учасників, робили зауваження, якщо вони не стосувалися питання або були висловлені в некоректній формі, за що їм велике спасибі.

Окремо хотіла б відзначити злагоджену роботу журі, які толерантно відносилися до учасників, задавали цікаві, нехай і складні запитання, на які не завжди учні знаходили правильну відповідь,  проте,  для них це було корисно і повчально, адже вони поповнювали свій багаж  правових знань.

Своєчасне  оприлюднення результатів боїв свідчило про прозорість їх проведення і виключало можливості для зловживань. Адже на будь-якому турнірі, а в першу чергу з правознавства,   дотримання норм повинно бути пріоритетним.

IMG_3655

Також, хотілося б побажати службовцям з МОН України, щоб вони втілили в життя одну норму, я впевнена, що мене підтримають і керівники команд, а особливо учасники, щоб участь в Турнірах оцінювалася додатковими балами для вступників,  оскільки,  зараз це тільки досвід з різним присмаком!

 

Керівник команди «Де-Юре» 

вчитель-методист Леся Степанівна Кульчак