Звучи, рідна мово!!!
9 листопада − День української писемності та мови. З цієї нагоди учні ліцею під керівництвом учителя української мови та літератури Дворської Марії Миколаївни провели літературно-мистецьку композицію на тему: «Мова наша, мова – літ минулих повість, вічно юна мудрість, сива наша совість».
Аналізуючи разом з глядачами шлях української писемності та мови від минувшини до сьогодення, ведучі заходу Марія Миколаївна та учениця 11-Ф класу Кроліцька Олена озвучили тези з ганебного Валуєвського циркуляру, Емського указу, що забороняли поширення та використання української мови. Усі разом згадали місіонерів братів Кирила та Мефодія, які, готуючись до просвітительської діяльності в Моравії, упорядкували протокириличне письмо, переклали потрібні їм церковні книги з грецької на слов’янську. Ця мова одержала назву старослов’янської, а азбука, вживана в ній, відома під назвою кирилиця. Поряд з кирилицею було створено ще й іншу азбуку – глаголицю. Духовним спасителем можна назвати і великого Нестора Літописця , ченця Печерського монастиря. Це перший історик Русі, який звів в одне ціле літописи, створені попередниками, творчо опрацював їх, збагатив своїм твором «Повість минулих літ».
Йшлося про вклад у розвиток української мови видатних діячів літератури, зокрема Івана Котляревського, Івана Нечуя-Левицького, Івана Карпенка-Карого, Василя Стефаника тощо.
Усі присутні мали змогу поринути в атмосферу часів І. Котляревського, переглянувши фрагмент з фільму «Наталка Полтавка»(1978р.).
Родзинками свята стали сценічні постановки творів вищезгаданих авторів, зокрема І.Нечуя-Левицького у виконанні учнів 10-І класу Булат Лілії та Прокоп’юк Мар’яни («Баба Параска і баба Параска»), Погляд Марії, Романчук Ірини, Сисака Андрія, Миговича Василя («Кайдашева сім’я»).
Дух буковинського краю відтворили учні 11-Б класу Гуменюк Мар’яна та Пивоварчук Дмитро, учениця 11-Ф Загрійчук Христина, інсценізувавши новелу Василя Стефаника «Побожна».
Також глядачі аплодували учням 11-Б класу Маріяшу Олегові – за роль Мартина Борулі, Слижуку Сергієві – за роль наймита Омелька («Мартин Боруля» І. Карпенка-Карого).
Чудовим закінченням заходу стала композиція-мініатюра «Щастя двох» у виконанні учнів 8-Б класу Іванус Яремії та Сороки Дмитра, поезії читала Король Наталія, учениця 11-Ф класу.
Потішили душу і пісні «До українців», «Звучи, рідна мово» у виконанні організатора свята Дворської М.М., вокальної групи «Росава» (музичний керівник – Ганна Шрейдер).
Дорогі друзі, шануймо і любімо рідну мову! Не декларативно, не галасливо, а стишено і дієво. Не цураймося, не зневажаймо. Вбираймо в душу всі її барви, осягаймо глибини, підіймаймося до вершин. Заради маминої посмішки, солов’їного співу, заради миру на Вкраїні. Поважаймо себе в мові – і нас поважатиме світ!